top of page

Prolog

Než se pustíme do opravdového popisu projektu, chtěly bychom čtenáři nejdříve přiblížit téma správního řízení zjednodušenou formou, aby nedocházelo ke zbytečně předčasným útěkům od obrazovky. Věříme, že každý z nás už někdy navštívil lékárnu a kupoval si lék a je téměř nemožné chodit do lékárny celý život jen tak, aniž by člověk nebyl nucem vytáhnout peněženku z kapsy a zaplatit větším či menším obnosem.

    Některé léky/doplňky jsou nehrazené/volně prodejné a tam si člověk musí celou výši zaplatit sám, ale jsou i léky/doplňky, u kterých se projeví smysl toho, že pracující člověk odvádí peníze na zdravotní pojištění a na léky mu bude přispěno od pojišťovny.

    Jakou sumu za daný lék uhradí pojišťovna a kolik bude kupující doplácet není věc mezi nebem a zemí ani za to není zodpovědný prográmek v Pythonu s funkcí random.randint, ale je to důsledek procesu tzv. správního řízení, které se řídí danými legislativně závaznými kroky. Ve správním řízení pak o výši maximální ceny a výši úhrady rozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rozdíl mezi maximální finální cenou (MFC) a úhradou (UHR) pak tvoří maximální (teoretický) doplatek a je to nejvyšší možná částka, kterou po nás mohou za daný lék v lékárně požadovat.

    Ve správních řízeních se nicméně nerozhoduje pouze o cenách/úhradách, ale i mnohém dalším, například jestli mi lék může předepsat praktik nebo jen specialista (podmínky úhrady). Správních řízení pak existuje několik typů podle toho, jaký je jejich účel, o jaké léčivé přípravky nebo skupiny se jedná. V momentě, kdy počet správních řízení už dosahuje 15 000 hranice, je třeba přemýšlet, jak se v nich co nejlépe orientovat a sledovat, že vše funguje tak, jak má.

    Pohodlně se tedy usaďte, protože my vás teď do tohoto světa vezmeme, jelikož tvoří scenérii pro náš první datový projekt v životě.

© 2019 by Julie Mullen and Klara Selbicka. Proudly created with Wix.com

bottom of page